Moje zdjęcie
Pasja. ,,To przychodzi nagle. Widzisz coś po raz pierwszy i od razu wiesz, że znalazłeś swoje ZAINTERESOWANIE. Jakby ktoś przekręcił klucz w zamku. Albo po raz pierwszy zakochał się..."

środa, 10 października 2012

Kamienica na ul. Zamoyskiego 15

Witam Was serdecznie.

Pośród wielu interesujących reliktów przeszłości na Pradze, intrygująca wydała mi się kamienica przy ul. Zamoyskiego 15 w okolicy Krowiej. Nietypowe położenie tej ulicy i specyficzny rozstaw budynków, zachęcają do sięgnięcia po odrobinę historii. 

,,Ulica odchodziła od ulicy Wołowej i prowadziła nad Wisłę. W okolicach odbywały się targi końskie, targi bydła a z czasem powstała tam rzeźnia miejska. Ponieważ ulica przecinała jurydykę Skaryszew, w XVIII w. nazywana była najpierw Poprzeczną, a potem Sprzeczną. W drugiej połowie XVIII wieku zbudowano Okopy Lubomirskiego. Ulica została przecięta wałem i umieszczono tam Rogatki. Same budynki rogatek stanęły w 1823 roku.
Zabudowa ulicy była niszczona kolejno podczas Rzezi Pragi, a następnie w związku z budową fortyfikacji przez Napoleona. Pod zaborem rosyjskim ulice zostały przemianowane przez okupanta. W tamtym okresie Sprzeczna (Zamoyskiego) została połączona z Jagiellońską i wspólnie otrzymały nazwę Moskiewska. W 1878 roku teren u zbiegu Moskiewskiej i dzisiejszej ul. Marcinkowskiego przekazano strażakom. Do dziś stoi tam zabytkowy budynek koszarów V Oddziału Straży Ogniowej. Około roku 1900 wzdłuż dzisiejszej ul. Zamoyskiego, aż nad Wisłę poprowadzono linię kolejki wąskotorowej. Rozebrana została dopiero w latach 50-tych XX wieku.
Ulica Zamoyskiego nosi swoją dzisiejszą nazwę od zakończenia pierwszej wojny światowej. W latach dwudziestych XX wieku Jan Wedel postanowił wybudować na Pradze fabrykę słodyczy. Zakłady Wedla stoją do dziś pod adresem Zamoyskiego 20. W okresie międzywojennym uregulowano również tereny dawnego starorzecza Wisły z przeznaczeniem na Port Praski."
 http://warszawa.wikia.com/wiki/Ulica_Zamoyskiego


Na elewacji kamienicy widzimy to, co lubię najbardziej ;) ślady po pociskach, odłamkach i nawet znaki całych salw.  Być może mieściła się tam kiedyś jakaś siatka przerzutowa AK... kto wie? Zrobiłam jakiś czas temu na spacerze kilka zdjęć. Zobaczcie...




Ach ta stara Warszawa...  :)


2 komentarze:

  1. Przez 15 lat mojego życia mieszkałam na ul.Targowej. Pamiętam jeszcze odgłosy dochodzące z rzeźni, która znajdowała się na tyłach ul.Jagiellońskiej. Stąd te nazwy ulic: Wołowa, Krowia itp.
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
  2. dziś już na tym terenie stoi już prawie wykończony blok usługowo mieszkalny, po części odbudowany na stary styl, ale to nie jest to samo. Ówczesna historia przed powstaniem tego bloku wiąże się z wieloma pożarami, podejrzewam tylko poto aby rozwalić kawał historii i budować nowe.

    OdpowiedzUsuń

Translate