Moje zdjęcie
Pasja. ,,To przychodzi nagle. Widzisz coś po raz pierwszy i od razu wiesz, że znalazłeś swoje ZAINTERESOWANIE. Jakby ktoś przekręcił klucz w zamku. Albo po raz pierwszy zakochał się..."

niedziela, 8 lutego 2015

10 ulubionych filmów o wojnie, okupacji i okresie powojennym


Witajcie!

Czasami odnoszę wrażenie, ze obejrzałam już wszelkie możliwe ogólnodostępne i prywatne filmy o Powstaniu Warszawskim, II Wojnie Światowej i na pewno większość z okresu powojennego. Z pewnością tak nie jest :) ale podzielę się z Wami dziesięcioma filmami do których wracam, które najbardziej zapadły mi w pamięć i które są mi najbliższe. Kolejność jest przypadkowa, nie chcę tu tworzyć żadnego rankingu, bo wszystkie one są dla mnie równie istotne. Oczywiście jest ich dużo, dużo więcej, ale na razie przedstawiam pierwszą dziesiątkę. Jest nawet jedna komedia ;)



1) ,,Życie jest piękne"

,,...o zaklinaniu dramatycznej rzeczywistości w imię miłości do dziecka. Postać małego Giosué, wzruszająco zagranego przez pięcioletniego Giorgio Cantariniego, tworzy pomost między filmem Benigniego a klasykami włoskiego neorealizmu, z podobną siłą przeszywającymi widza. Oczywiście „Życie jest piękne”, podobnie jak jego poprzednicy, niejednokrotnie przechyla się w stronę lekkiego melodramatyzmu, ale druga połowa rozciąga paletę nastrojów w dużo głębsze rejony, którym daleko do zgrywy albo prowokacji. W niej nawet śmiech Benigniego nie jest już tak donośny jak na początku."




2) ,,Pianista"

,,Film Romana Polańskiego, to ekranizacja autentycznych wspomnień Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. W roli głównej wystąpił Adrien Brody."

https://www.youtube.com/watch?v=wIRu_WdR5IU



3) ,,Dzieci Ireny Sendlerowej"

,,Ekranizacja książki Anny Mieszkowskiej. Podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa ratuje żydowskie dzieci."




4) ,,Cafe pod Minogą"

Komedia na podstawie książki Stefana "Wiecha" Wiecheckiego opowiadająca o wojennych losach Warszawiaków ze Starówki na przestrzeni 6 lat, począwszy od roku 1939. Jej bohaterami są m.in. jowialny właściciel wyszynku III kategorii, cwani taksówkarze próbujący zarobić na wszystkim (a przede wszystkim na okupantach), Murzyn ukrywający się w przebraniu wdowy oraz wielki skarb w willi przy Alei Róż.





5) ,,Skarb"

,,Ekranizacja prozy Ludwika Starskiego, pierwsza powojenna polska komedia.
Para nowożeńców - kierowca autobusu Witek (Jerzy Duszyński) i ekspedientka Krysia (Danuta Szaflarska) - oczekuje na mieszkanie w odbudowującej się Warszawie. Trafiają do domu pani Honoraty Malikowej (Jadwiga Chojnacka), w którym mieszka już kilka osób i wynajmują pokój. Chłopak marząc o własnym lokum rysuje szkic przyszłego mieszkania, zaznaczając miejsce w którym spać będzie jego żona, czyli "Skarb". Podczas porządków jeden ze współlokatorów, Fredek Ziółko (Adolf Dymsza) znajduje rysunek. W czasie nieobecności Witka i Krysi wszyscy rozpoczynają gorączkowe poszukiwania drogocennego skarbu..."




6) ,,Zakazane piosenki" - pierwszy polski powojenny film fabularny

,,Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 roku do wyzwolenia Warszawy w styczniu 1945 roku. Muzyk Roman Tokarski (Jerzy Duszyński) opowiada repatriantowi z Anglii swoje wojenne przeżycia. Po zajęciu Warszawy przez Niemców Roman założył uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą Haliną należał do podziemnej organizacji, dla której przewoził broń i nielegalne wydawnictwa. W czasie jednej z nich zginął ukochany Haliny, Ryszard."







7) ,,Świadectwo urodzenia"

,,Trzy nowele ukazujące pełną napięcia atmosferę codzienności okupacyjnej widzianej oczyma dzieci.
"Na drodze":
Bohaterami noweli są zagubiony we wrześniowej zawierusze chłopiec i żołnierz wiozący po rozbiciu oddziału nikomu już niepotrzebną kancelarię. W końcu i on chwyci za karabin i stanie do nierównej walki.
"List z obozu":
Chłopcy, bohaterowie noweli, pomagają matce w trudnych dniach okupacji. Ze szczególną troską i czcią opiekują się mundurem oficerskim ojca, który przebywa w obozie jenieckim. Kiedy zjawia się u nich jeniec radziecki, uciekinier z pobliskiego obozu, dadzą mu buty i mundur ojca.
"Kropla krwi":
Bohaterką jest ukrywająca się w sierocińcu dziewczynka żydowska, u której Niemcy odkrywają typowe cechy aryjskie."






8) ,,Godzina W" 

,,Jest 1 sierpnia 1944 roku. Już przed południem rozpoczyna się w Warszawie wielki ruch. Łącznicy przenoszą wiadomość: Godzina "W" o siedemnastej. Następuje koncentracja oddziałów w wyznaczonych punktach. W jednym z takich punktów zbiera się pluton Armii Krajowej pod dowództwem "Czarnego". Mają zaatakować hitlerowskie koszary. Tuż przed siedemnastą dowiadują się, że nie otrzymają przewidzianego wsparcia - drugiego plutonu. W tej sytuacji ryzyko natarcia zostaje zwielokrotnione do granicy zbiorowego samobójstwa. Rozkaz musi być jednak wykonany. Punktualnie o godzinie 17.00 pluton "Czarnego" rozpoczyna atak."




9) ,,Zamach"

,,Okupowana Warszawa, rok 1944. Film opowiada o przygotowaniu i realizacji zamachu na dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski, generała Franza Kutscherę, zwanego "katem Warszawy"







10) ,,Zwariowana noc"  film z nutą ciepła i serdecznego przekazu ;)

,,Trzej partyzanci - Polak, Słowak i Węgier - ukrywają się w starym zamku, gdzieś blisko granicy z Polski. W zamku mieszka stara baronowa, jej mali dalecy krewni - Marika z braciszkiem, wierny sługa Józef, służąca i guwernantka. Pomagają im unieszkodliwić Niemców, którzy ich ścigają."



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate