niedziela, 2 marca 2014

Indianin w AK oraz czarnoskóry Powstaniec Warszawski

Witajcie serdecznie!

Dzisiaj pora na ciekawostkę. Zastanawialiście się, czy w Powstaniu Warszawskim lub w ogóle za okupacji Polski oprócz Polaków i znanej nam mniejszości narodowej walczyli jacyś wyjątkowi i nietuzinkowi ludzie? Polacy - wszyscy i każdy z osobna wspaniali bohaterowie tamtych dni - to oczywiste. Zaciekawiły mnie natomiast dwie biografie ciekawych osób, które zaprzysiężone do AK z ofiarnością i wielkim sercem walczyły za Polskę... 
I oto niespodzianka. Nie każdy wie, że zaszczycili nas... Indianin oraz Afroamerykanin.

Czarnoskóry
August Agbala (lub Agboola) O'Brown 

August Agbala (lub Agboola) O'Brown brał udział w Powstaniu Warszawskim i był jego jedynym czarnoskórym uczestnikiem. Walczył w Śródmieściu, w batalionie "Iwo", jego przełożonym był kapral Aleksander Marcińczyk, ps. "Łabędź".

 http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,8819100,_Ali___czyli_jedyny_czarnoskory_powstaniec_warszawski.html
 Indianin 
 Sat-Okh - Długie Pióro, pol. Stanisław Supłatowicz
Wojna zastała go w Radomiu. Po wybuchu wojny podjął naukę na tajnych kompletach oraz działalność w organizacjach Służba Zwycięstwu Polski i Związek Walki Zbrojnej


W 1943 r. wstąpił do oddziału "Bończy" por.Kazimierza Załęskiego, 25 pp AK i został żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Kozak), walczył w lasach rejonu Gór Świętokrzyskich.
W 1944 r. wstąpił do oddziału 72 pp AK Podobwodu Szydłowiec i został zaprzysiężony przez por. Henryka Podkowińskiego "Rena"
http://www.huuskaluta.com.pl/sat_okh/index.php


Interesujące, prawda? :) Pozdrawiam!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Translate