Moje zdjęcie
Pasja. ,,To przychodzi nagle. Widzisz coś po raz pierwszy i od razu wiesz, że znalazłeś swoje ZAINTERESOWANIE. Jakby ktoś przekręcił klucz w zamku. Albo po raz pierwszy zakochał się..."

sobota, 8 lipca 2017

TABLICA PAMIĄTKOWA - HALA MIROWSKA

Witajcie!

   Robiąc zakupy ,,pod Halą" warto przystanąć na chwilkę pod tablicą pamiątkową umieszczoną na elewacji tego budynku, upamiętniającą Polaków rozstrzelanych tam w dniach 7-8 sierpnia 1944 roku. 

  Hale Mirowskie, do 1944 roku największe obiekty handlowe w Warszawie, mają swoją historię. Budowane w latach 1899-1902 stanowią do dziś wspaniały zabytek dla Warszawy. Jednak podczas Powstania Warszawskiego podpalone przez Niemców Hale spłonęły od środka. Mimo tego, mury się ostały a do dziś można nawet zobaczyć tu i ówdzie ślady po strzałach.



źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hale_Mirowskie_w_Warszawie


    Dziś natomiast chciałabym się skupić nie tyle na samym budynku Hali Mirowskiej,co na pamiątkowej tablicy Tchorka, którą widzimy na elewacji. Każdemu, kto wchodzi na teren targowy zachodniej Hali rzuca się w oczy i przypomina, co działo się tu dawniej. W dniach 7 i 8 sierpnia 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali tu 510 Polaków... Przystańmy tam na chwilkę i podarujmy tym niewinnie zmarłym minutę zadumy.

  Cześć Ich pamięci!






2 komentarze:

  1. W ostatnim czasie byłam tam. Hale wyglądają znowu jak należy. Lata całe mieszkałam w pobliżu tych Hal. W wojennym mieszkaniu mojej babci, które cudem ocalało. Znam te rejony "na wylot". Co dziwne, widziałam i w Hiszpanii, chyba w Walencji, prawie identyczne w stylu, hale targowe. Przełom wieków XIX i XX, był bardzo ciekawy architektonicznie. Mieszanina stylów, to jest to co lubię.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chociaż to Wola to prawie Śródmieście. W tamtych okolicach moja babcia miała mieszkanie, w którym przechowywała dwoje Żydowskich dzieci. Wielu sąsiadów o tym wiedziało, ale nikt "pary z gęby nie puścił"!
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Translate